Legia Honorowa dla Senatora Pocieja

On 19 września, 2015 by Redaktor M

Amba­sa­dor Fran­cji w Pol­sce Pier­re Buh­ler zor­ga­ni­zo­wał 18 wrze­śnia 2015 r. w swo­jej rezy­den­cji uro­czy­stość na cześć trzech Pola­ków, któ­rzy zosta­li wyróż­nie­ni przez Fran­cję w uzna­niu ich wybit­nych zasług.

Alek­san­der Pociej, absol­went Pra­wa na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim oraz Han­dlu Zagra­nicz­ne­go na fran­cu­skim uni­wer­sy­te­cie Paris X Nan­ter­re, sena­tor i adwo­kat, wybit­na postać pol­skie­go śro­do­wi­ska praw­ni­ków, prze­wod­ni­czą­cy senac­kiej gru­py pol­sko-fran­cu­skiej, czo­ło­wy uczest­nik współ­pra­cy pol­sko-fran­cu­skiej, wspie­ra­ją­cy w zna­czą­cy spo­sób Liceum Fran­cu­skie w War­sza­wie, został odzna­czo­ny Kawa­le­rem Orde­ru Legii Honorowej.

Prze­mó­wie­nie Amba­sa­do­ra Francji

Sza­now­ni Pano­wie Sena­to­ro­wie, Sza­now­ny Panie Profesorze,
Sza­now­ni Pań­stwo, Dro­dzy Przyjaciele, 

Mam przy­jem­ność i zaszczyt gościć Pań­stwa dzi­siaj wie­czo­rem w Rezy­den­cji Fran­cji w War­sza­wie, aby uho­no­ro­wać trzy oso­by, któ­re — każ­da na swój spo­sób — są bar­dzo sil­nie zwią­za­ne z Fran­cją, wnio­sły i nadal wno­szą istot­ny wkład w pro­mo­wa­nie Fran­cji w Pol­sce. Czy­nią to z ogrom­nym odda­niem, za któ­re, za chwi­lę, otrzy­ma­ją odzna­cze­nia: Order Sztu­ki i Lite­ra­tu­ry i Order Legii Honorowej.

Order Legii Hono­ro­wej został usta­no­wio­ny w 1802 r. przez Napo­le­ona Bona­par­te. Jest przy­zna­wa­ny za wybit­ne zasłu­gi w pro­mo­wa­niu Fran­cji oraz za sze­rze­nie war­to­ści, któ­rych Fran­cja bro­ni i któ­re pro­pa­gu­je na całym świe­cie. Order Sztu­ki i Lite­ra­tu­ry został usta­no­wio­ny w 1957 roku i jest przy­zna­wa­ny za wyjąt­ko­we doko­na­nia arty­stycz­ne lub lite­rac­kie a tak­że za pro­mo­wa­nie kul­tu­ry francuskiej.

Sza­now­ny Panie Sena­to­rze Alek­san­drze Pociej,

Uro­dził się Pan w War­sza­wie, tutaj ukoń­czył pra­wo na Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim, następ­nie odbył stu­dia pody­plo­mo­we z zakre­su mię­dzy­na­ro­do­we­go pra­wa han­dlo­we­go na uni­wer­sy­te­cie Paris X w Nan­ter­re. Po sta­żach w kan­ce­la­riach praw­ni­czych we Fran­cji i Sta­nach Zjed­no­czo­nych, roz­po­czął Pan pra­cę jako adwo­kat w Pol­sce. Pana karie­ra nabra­ła cha­rak­te­ru poli­tycz­ne­go w 2005 r., gdy kie­ro­wał Pan kam­pa­nią wybor­czą pro­fe­so­ra Zbi­gnie­wa Reli­gi, ubie­ga­ją­ce­go się wów­czas o urząd pre­zy­den­ta. W koń­cu posta­no­wił Pan w peł­ni zaan­ga­żo­wać się w poli­ty­kę i został wybra­ny sena­to­rem w dwa tysią­ce jede­na­stym roku.

Pań­ska cha­ry­zma i zdol­no­ści kra­so­mów­cze pomo­gły Panu w karie­rze zawo­do­wej adwo­ka­ta, ale tak­że w prze­ży­ciu przy­go­dy z fil­mem: jesz­cze, jako dziec­ko zagrał Pan głów­ną rolę w jed­nym z seria­li tele­wi­zyj­nych. Nadal co pewien czas poja­wia się Pan w pro­duk­cjach fil­mo­wych gra­jąc epi­zo­dycz­ne role. Czę­sto wystę­pu­je Pan, jako pro­wa­dzą­cy lub eks­pert, w pro­gra­mach tele­wi­zyj­nych poświę­co­nych zagad­nie­niom zwią­za­nym z pra­wem. Zaj­mu­je Pan pocze­sne miej­sce w śro­do­wi­sku praw­ni­czym w Polsce.

W Sena­cie, gdzie wyróż­nia się Pan dużą aktyw­no­ścią, zna­jo­mo­ścią zagad­nień gospo­dar­czych i pra­wa, prze­wod­ni­czy gru­pie przy­jaź­ni fran­cu­sko-pol­skiej, dzia­ła­jąc na rzecz wzmoc­nie­nia współ­pra­cy mię­dzy Fran­cją i Pol­ską, szcze­gól­nie na pozio­mie samo­rzą­dów lokal­nych. Pań­skie oso­bi­ste zaan­ga­żo­wa­nie mia­ło decy­du­ją­ce zna­cze­nie dla reali­za­cji wie­lu pro­jek­tów, wspo­mnę tutaj przy­kład wyjąt­ko­we­go suk­ce­su wizy­ty gru­py fran­cu­skich sena­to­rów, któ­ra przy­by­ła do Pol­ski w dwa tysią­ce trzy­na­stym roku. Ale na szcze­gól­ne uzna­nie zasłu­gu­je decy­du­ją­ca rola, jaką ode­grał Pan w prze­nie­sie­niu na pol­ski grunt « Entre­tiens de Roy­au­mont », nazwa­nych tutaj «Spo­tka­nia­mi war­szaw­ski­mi», otwar­te­go dia­lo­gu pomię­dzy przed­sta­wi­cie­la­mi śro­do­wisk poli­tycz­nych, eko­no­micz­nych, arty­stycz­nych, któ­re sta­ły się kolej­nym ele­men­tem łączą­cym Fran­cję i Pol­skę i trwa­le zako­rze­ni­ły się w sto­łecz­nym pejzażu.

Nie tyl­ko wspie­ra Pan part­ner­skie rela­cje mię­dzy naszy­mi dwo­ma kra­ja­mi na grun­cie Sena­tu, ale anga­żu­je się w dzia­ła­nia na rzecz Liceum Fran­cu­skie­go w War­sza­wie, pla­ców­ki o ogrom­nym zna­cze­niu dla fran­cu­skiej wspól­no­ty w Polsce.

Pra­gnąc wyra­zić uzna­nie nie tyl­ko dla Pana zaan­ga­żo­wa­nia w dąże­niu do wzmac­nia­nia sto­sun­ków fran­cu­sko-pol­skich, ale rów­nież dla pasji, jaką żywi Pan wobec nasze­go kra­ju, jego języ­ka i kul­tu­ry. Fran­cja mia­no­wa­ła Pana Kawa­le­rem Orde­ru Legii Honorowej.

Alek­san­der Pociej, au nom du Prési­dent de la Répu­bli­que, je vous remets les insi­gnes de che­va­lier dans l’Ordre natio­nal de la Légion d’Honneur.”

01766b2ce34f2ff8-62494

1736af896e37ebdb-3a637

e76f75afda914c59-44371