Petycje a działalność KPCzPiP
Rozpatrywanie petycji obywatelskich to istotny element działalności Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji — to m.in. za ich pomocą obywatele mogą uczestniczyć w procesie sprawowania władzy i mieć bezpośredni wpływ na prawodawstwo.
Jaki jest mechanizm ich działania? Obywatele, indywidualnie lub zbiorowo, mogą zgłaszać postulaty, wnioski oraz propozycje dotyczące zmiany prawa czy też spraw i problemów związanych z życiem publicznym.
Zgodnie z przyjętą Konstytucją RP każdy obywatel ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami.
W 2008 roku Senat RP zmienił swój regulamin, aby umożliwić obywatelom korzystanie z tego prawa. Od 2009 roku rozszerzone zostały kompetencje senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności o zagadnienie dotyczące petycji.

Na 46 posiedzeniu Senatu przedstawiłem sprawozdanie roczne w sprawie rozpatrzonych przez nas w 2021 r. petycji. Łącznie w porządku obrad znalazło się ich aż 189 i rozpatrzone zostały na 18 posiedzeniach KPCZPiP.
W oparciu o petycje stworzyliśmy 4 nowe projekty ustaw, mające na celu korekcję konkretnych przepisów.
Petycje są ważnym narzędziem i prawem każdego obywatela, mogącym przynieść mu wiele korzyści, dlatego jako przewodniczący Komisji, zajmującej się ich rozpatrywaniem, zachęcam do korzystania z tego prawa.