Działalność na rzecz Ukrainy
Rosyjska agresja w Ukrainie odcisnęła swoje piętno na funkcjonowaniu zarówno mieszkańców Polski czy Europy, jak i całego świata. Problem wywołał liczne kryzysy gospodarcze i przełożył się na jakość życia wielu obywateli. W Ukrainie wskutek zbrodni Putina życie straciło lub zostało rannych dziesiątki tysięcy osób. Cywilizowany świat nie może przyzwalać na takie zbrodnie, dlatego zdecydowałem się zaangażować w działalność na rzecz Ukrainy.
W Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy jednogłośnie podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z Rady Europy. Decyzja została podjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu, które zostało zwołane na 16 marca 2022 roku.
W kwietniu zaś uczestniczyłem w spotkaniu z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy — Rusłanem Stefańczukiem. Do Lwowa wyruszyłem wraz z Tiny Koxem i innymi liderami grup politycznych w Zgromadzeniu.
Przy okazji raportu na temat zestrzelenia lotu MH 17 przez separatystów z Donbasu spotkałem się z Królem Niderlandów — Wilhelmem Alexandrem oraz Przewodniczącym ZPRE.
ZPRE wezwało do pilnego powołania międzynarodowego trybunału karnego ad hoc, do „badania i ścigania zbrodni agresji rzekomo popełnionej przez polityczne i wojskowe kierownictwo Federacji Rosyjskiej’’. W oparciu o przygotowany przeze mnie raport, jednogłośnie przyjęta została rezolucja, wyrażająca zbulwersowanie w sprawie doniesień o stosowaniu gwałtu i tortur jako broni wojennej, uznawanych za zbrodnie wojenne w międzynarodowym prawie karnym. Rezolucja odnosiła się przede wszystkim do wydarzeń związanych z Buczą i miała za zadanie jasno zakomunikować, iż sprawcy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkości i ludobójstwa, na pewno za nie odpowiedzą.
Wraz z Posłami na Sejm RP: Krzysztofem Truskolaskim oraz Jackiem Protasiewiczem w Greckim parlamencie wziąłem udział w obradach Komisji Migracji ZPRE. Poruszaliśmy m.in. sytuację Ukraińców, którzy uciekli w obliczu wojny do Polski.
Zdecydowałem się zaprosić członków Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azovstalu na spotkanie grupy EPP, aby z pierwszej ręki móc wysłuchać ich doświadczeń. Gościliśmy m.in. przedstawicielki: Lilę Stupinę, Sandrę Krotevych i Annę Zaitsevę oraz zastępcę dowódcy półku Azov, Serhia Tsisaruka.
Podczas jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu w czasie spotkań, które odbyłem z: Prezydentem Szwajcarii — Ignazio Cassisem, Sekretarz Generalną ZPRE — Despiną Chatzivassiliou, Przewodniczącym ZPRE — Tiny Koxem oraz Prezydentem Irlandii — Michaelem D. Higginsem, kluczowym przedmiotem rozmów była przyszłość Ukrainy w obliczu wojny. W imieniu Grupy EPP/CD miałem również zaszczyt pogratulować po wystapieniu Wołodymyrowi Zełenskiemu bohaterstwa, wytrwałości oraz dyskusji na temat eskalacji rosyjskiej agresji.
Zostałem współautorem poprawki nr 7, raportu nr 15631, autorstwa Emanuelis Zingeris, która uznaje Federację Rosyjską za reżim terrorystyczny. Raport został przyjęty 13 października wraz z poprawką przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. 26 października Senat Rzeczypospolitej Polskiej także podjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, współbrzmiącą z rezolucja przyjętą przez ZPRE w Strasburgu.
