10 konkretów dla Polonii
Senat i Polonię łączy wiele lat historii, począwszy od Polski międzywojennej. Już wtedy Senat RP przykładał ogromną wagę do spraw uchodźctwa oraz emigracji. W 1990 r. w nawiązaniu do korzeni, powołano zaś do życia Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, którego prezesem został marszałek Senatu I kadencji Andrzej Stelmachowski.
Polonia to nie tylko termin, ale wspólnota i ludzie, a co za tym idzie… także realne wyzwania czy problemy. Osobiście dla mnie jako przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, poszanowanie praw Polonii jest absolutnym priorytetem. Jest wiele spraw, które wymagają zdecydowanej poprawy. Przedstawiciele niektórych środowisk zapominają, iż Polacy za granicą to również nasza polityczna odpowiedzialność. Pomimo pobytu poza granicami są oni integralną częścią państwa.
Przez pryzmat mojej dotychczasowej działalności politycznej uważam, że polityka w sprawie Polonii wymaga zdecydowanej zmiany. Świat zmienia się bardzo dynamicznie, a polityka nie zawsze za tymi zmianami nadąża. Jedną z takich kwestii jest Polonia.
Pierwsza kwestia to zmiany w ordynacji wyborczej, które zachęcą do głosowania również obywateli poza granicami Polski. Zwiększeniu musi ulec liczba komisji wyborczych i szybsze musi być ich powoływanie.
Druga bardzo ważna sprawa to przywrócenie Polonii prawa do głosowania korespondencyjnego. Pragnę rozpocząć debatę na temat głosowania Polonii przez Internet, tak jak się to dzieje dziś np. w Estonii czy Francji.
Konieczne będzie także powołanie Rzecznika Praw Polonii jako organu, którego zadaniem będzie koordynowanie działań adresowanych do Polaków za granicą, sygnalizowanie problemów Polonii urzędom administracji centralnej i naczelnym organom państwa, pilnowanie spraw ochrony praw mniejszości polskiej poza granicami RP.
Mimo XXI wieku Polacy za granicą wciąż nie mają dostępu do systemów administracyjnych dostępnych w Polsce. Jest to problematyczne i wymaga jak najszybszej zmiany.
Dodatkowo, będę czynił wysiłki, aby system finansowania działań Polonii przestał być upolityczniony i powrócił do Senatu oraz aby kwalifikowanie się na granty i wsparcie nie było uzależnione od poglądów politycznych wnioskodawców i decydentów. Zadbam o to, aby jedynym kryterium była jakość i wartość projektów. To dotyczy także zwiększenia finansowania edukacji polonijnej, która zasługuje na szczególne wsparcie na całym świecie.
Ojczyzna jest wspólnotą i Polonia integralnie do niej należy. Czas najwyższy, aby polska polityka wreszcie odpowiedziała na jej wyzwania. Jako przewodniczący komisji ds. Praw Człowieka, Praworządności i Petycji staję po stronie Polonii i deklaruję, iż zawalczę o jej sprawy.
